Wady i zalety suplementów diety

Od kilku lat trwa na nie swoista moda, zaś uzupełnienie za ich pomocą codziennego menu jest traktowane przez wielu jako przepustka do długiego i zdrowego życia. Mają szerokie grono odbiorców, choć nie brak i takich, którzy spoglądają na nie z przymrużeniem oka. Suplementy diety, bo o nich mowa, są łatwo dostępne i chętnie kupowane przez setki Polaków każdego dnia. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie są ich mocne oraz słabe strony?

suplementy2

Czym są suplementy diety?

Suplementy, czyli preparaty zawierające starannie dobrane witaminy i minerały, nie są ani lekami, ani zamiennikami racjonalnej diety. Są za to doskonałym wsparciem dla tych, którzy chcą żyć zdrowo i do późnej starości czerpać maksimum radości z życia. Przyjmowane w zalecanych dawkach, zgodnie z zaletami lekarza, mogą przynieść wiele korzyści. Niestety, nie brak takich osób, które preparaty witaminowe traktują jako odpowiednik zdrowego odżywania bądź przyjmują zbyt wielkie ilości poszczególnych składników.

Zalety suplementów diety

Są ogólnie dostępne, zatem każdy może po nie sięgnąć w przypadku zaobserwowania u siebie niedoborów poszczególnych witamin. Szeroki asortyment oraz wszechstronność takich produktów sprawia, że każdy może dziś bez problemu znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Multiwitaminy, suplementy z dodatkową dawką magnezu dla zestresowanych, popularne calcium pozwalające zwiększyć odporność organizmu w porze zwiększonej zachorowalności na grypę – oto najczęściej wybierane suplementy.

Nie brak też suplementów, które ułatwiają życie paniom i wspierają w walce o atrakcyjny wygląd. Kapsułki zawierające wyciągi z ziół mających korzystny wpływ na stan cery, włosków oraz paznokci lub też odchudzające preparaty zawierające L-karnitynę (wyjątkowo skuteczny spalacz tłuszczu) cieszą się wśród kobiet dużą popularnością i mogą być bezpiecznie przez nie stosowane.

Wady suplementów diety

To, co jest zaletą suplementów diety, może być również ich wadą. Łatwy dostęp do nich sprawia, że nieodpowiedzialny lub pozbawiony podstawowej wiedzy na temat witamin i ich wpływu na zdrowie człowiek może je zażywać na własną rękę. Często w zbyt dużych dawkach, co w efekcie wcale nie pomaga, a nawet szkodzi. Niebezpieczne może być również łączenie ze sobą różnych preparatów, zwłaszcza wtedy, gdy znajdujące się w nich składniki są dublowane. To właśnie ryzyko przedawkowania niektórych witamin i brak odpowiedzialności ze strony użytkowników są najsłabszym punktem suplementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *