Co warto wiedzieć o inwerterach fotowoltaicznych?

inwertery

Panele fotowoltaiczne to najbardziej widoczny element całej instalacji. Składa się ona jednak z wielu innych elementów, wśród których najważniejszą rolę odgrywa inwerter. Rolą tego urządzenia jest kompleksowa i systematyczna konwersja energii słonecznej na energię elektryczną, którą mamy w gniazdkach. Im lepszy inwerter i dobrze zamontowany, tym nie powinniśmy mieć żadnych strat podczas konwersji. Instalacja będzie działać prawidłowo, zaspokoi dzienne zapotrzebowanie domu na energię.

Posiadanie nowoczesnej elektrowni słonecznej niesie za sobą wiele korzyści, wśród których na plan pierwszy wysuwa się znaczące obniżenie rachunków za prąd (praktycznie do zera), uniezależnienie się od publicznej sieci, niezależność energetyczną.

Taki efekt osiągniemy oczywiście sytuacji, gdy instalacja będzie zaprojektowana przez specjalistę, zgodnie ze wszystkimi standardami oraz wytycznymi, odpowiednio skonfigurowana oraz zamontowana. Nie bez znaczenia są również takie elementy, jak użytkowanie instalacji zgodnie z przeznaczeniem, konserwacja. Dlatego tak ważne jest to, aby projektowanie instalacji powierzyć firmie, która ma duże doświadczenie, bogate portfolio, dysponuje odpowiednim sprzętem. Kluczowe jest jednak rozeznanie w branży fotowoltaicznej.

Dlaczego fotowoltaika? Jaki sens ma montaż?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że prąd jest nam konieczny do normalnego życia, jak również do ogrzewania. Klimatyzacja, pompa ciepła, panele podczerwone – to wszystko wymaga zasilania i kosztuje. Jednocześnie obecnie mamy bardzo duże wzrosty cen za energię, tym samym na opłaty musimy przeznaczać więcej pieniędzy.

Fotowoltaika, choć wymaga pewnych nakładów finansowych jest deską ratunkową. Produkcja prądu ze słońca może nam przynieść realne korzyści. Rachunki mogą spaść drastycznie, będziemy jedynie uiszczać opłatę za utrzymanie przyłącza. Każdy właściciel domu doskonale wie, jak dużym obciążeniem dla domowego budżetu są koszty stałe, związane z opłatami i rachunkami. Dlatego warto mieć panele.

Zobacz także: https://www.zamczysko.pl/czy-warto-jest-inwestowac-w-pompy-ciepla/

Inwerter fotowoltaiczny – czym jest i za co odpowiada?

Instalacja fotowoltaiczna działa na zasadzie ogniw, które pobierają promienie słoneczne, zamieniają je na prąd i przekazują do instalacji elektrycznej. Taka konwersja musi odbywać się na jasnych zasadach oraz być systematyczna. W przeciwnym razie elektrownia nie będzie opłacalna. Musimy wiedzieć, że straty i tak są nieuniknione, gdyż na przykład część energii zostanie zamieniona w ciepło. Więcej o tym na stronie https://hymon.pl/oferta/inwertery/.

Inwerter fotowoltaiczny to podstawowy element instalacji, który odpowiada za konwersję. Jego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego DC na prąd zmienny o częstotliwości AC, dzięki któremu zasilamy sprzęty. Może być jeden, albo stosuje się tzw. mikroinwertery – obsługujące każdy panel z osobna. Kluczowe są również parametry pracy falownika. Nie są one stałe i zmieniają się zarówno w zależności od zmian napięcia, jak i natężenia prądu na wejściu DC. Falownik pracuje więc razem z panelami, razem tworzą spójną całość.

Zdecydowanie dobrym wyjściem jest przedyskutowanie z dostawcą paneli oraz firmą, która będzie odpowiedzialna za montaż wszystkich kwestii technicznych, również tych dotyczących doboru inwertera. Doświadczony wykonawca to gwarancja, że nasza elektrownia będzie działać, jak należy, będzie również produkować na tyle energii, aby zasilić sprzęty. To również pewność, że sprzęt będzie się amortyzował swoim tempie, nie będziemy dokładać do instalacji.

Dodaj komentarz