Lek a suplement diety – różnice

Czym różni się suplement diety od leku?

Czym różni się suplement diety od leku? Najogólniej można powiedzieć, że lek to substancja, która ma leczyć lub zapobiegać chorobie. Gdy jesteśmy chorzy, kupujemy lek. Suplement diety natomiast jest preparatem, który ma za zadanie uzupełnić naszą dietę w odpowiednie składniki odżywcze, witaminy etc.

Lek to preparat farmakologiczny, który wykazuje działanie lecznicze i prozdrowotne. Musi on spełniać określone kryteria wyznaczone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL). Produkt, aby uzyskać status leku, musi przejść szczegółowe badania kliniczne. Na opakowaniu muszą znajdować się dokładne informacje o składzie preparatu, dawkowaniu i przechowywaniu.

Suplement diety często imituje pod względem składu lek, jednak nie posiada on badań klinicznych. Również dawkowanie może różnić się od tego, które jest ściśle określone dla leku. Suplementy są dużo tańsze niż preparaty lecznicze, jednak nigdy nie mamy pewności, czy to co jest zadeklarowane na opakowaniu, znajduje się w tabletce.

Świetnym przykładem różnic między lekiem a suplementem są probiotyki, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów aptek. Najlepszą opcją dla pacjenta jest kupić probiotyk z lodówki zarejestrowany w UPRL jako produkt leczniczy [OTC (Over The Counter- z j. angielskiego lek bez recepty]. Kupowanie probiotyków przechowywanych w szufladzie mija się z celem, gdyż w temperaturze pokojowej bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w kapsułce szybko się namnażają, jednak, gdy zabraknie im pożywki zwanej prebiotykiem, zwyczajnie zaczną obumierać (probiotyk + probiotyk = synbiotyk). To tak jakby kupić martwe bakterie w kapsułkach. W lodówce natomiast synbiotyk ma korzystne warunki rozwoju, gdyż w niskiej temperaturze spowalniają się procesy życiowe danego szczepu bakteryjnego, w związku z czym może on być dłużej przechowywany, tak więc pacjent ma pewność, że spożywa korzystne dla swojego zdrowia mikroorganizmy.

Kontrolą suplementów diety zajmuje się sanepid, który może w każdej chwili odwiedzić aptekę i poprosić o wydanie do badań laboratoryjnych określonego produktu, a następnie przebadać go pod kątem zawartości substancji czynnej w tabletce. Często niepozornie wyglądający z opakowania suplement może mieć lepszy skład niż pięknie wyglądające, kolorowe pudełeczko w promocji wystawione na sprzedaż przy kasie aptecznej.

Klienci często sięgają po suplementy diety jako alternatywa dla leków OTC, gdyż kierują się oni dużo niższą ceną towaru. Dobrze jest zasięgnąć porady znajomych czy dany suplement faktycznie poprawił kondycję zdrowotną czy też nie. Można również zasięgnąć opinii farmaceuty, gdyż on często testuje te preparaty na sobie oraz posiada informacje na temat danego suplementu od pacjentów, którzy stosują lub stosowali go w przeszłości i uzyskali poprawę stanu zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej.

Dodaj komentarz