Odżywki dla sportowców

Są aktywni, ćwiczą w pocie czoła, zaś wysiłek i nowe wyzwania są treścią ich życia. Sportowcy to ludzie z uporem dążący do celu, wytrwali i pełni pasji. To jednocześnie osoby o szczególnych wymaganiach, w szczególności tych związanych z odżywianiem.

Wiadomo, że odpowiednia dieta może pomagać sportowcom w osiąganiu lepszych wyników. Z myślą o tych, którzy ćwiczą intensywnie i którzy chcą zadbać możliwie jak najlepiej o swą formę, powstały specjalne odżywki dla sportowców. Na czym polega ich działanie? W jaki sposób pozwalają miłośnikom aktywnego trybu życia zadbać o kondycję?

Witaminy i minerały niezbędne dla sportowców

Obok tak ważnego białka (budującego mięśnie) oraz węglowodanów (dodających energii) w diecie każdego sportowca ważne miejsce zajmują witaminy oraz minerały. Które z nich są szczególnie ważne w diecie sportowców?

Witamina C odgrywa ważną rolę, gdyż chroni komórki przed uszkodzeniem podczas intensywnego treningu, zaś dzięki witaminie E po zakończeniu ćwiczeń komórki szybciej się regenerują. Wapń ma istotny wpływ na rozwój mięśni, wspomaga również pracę serca. Na zwiększenie siły mięśni wpływa również cynk, który jest bardzo ważnym minerałem w sportowej diecie. Dla tych, którzy stawiają na trening wytrzymałościowy, ważnym minerałem w diecie jest żelazo, którego niedobory mogą w znacznym stopniu zmniejszać wydolność organizmu.

Suplementy diety dla aktywnych

Odżywki dla sportowców to szeroki asortyment produktów pozwalających uzupełnić nie tylko poziom witamin i minerałów (taką rolę pełnią popularne izotoniki), ale również zwiększyć efektywność każdego treningu. Można zatem skorzystać z produktów białkowych oraz suplementów na masę. Nie brak też preparatów zawierających L-karnitynę,pozwalających na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz suplementów ułatwiających odchudzanie.

Odżywki dla sportowców tworzone są z myślą o szczególnych wymaganiach dietetycznych osób ćwiczących systematycznie. Dodają ćwiczącemu sporo energii i zwiększają wydajność jego organizmu. Przyjmować je można w różnej formie. Dostępne są batoniki dla sportowców oraz napoje, koktajle czy odżywki rozpuszczalne w wodzie. Tu jedną z najpopularniejszych jest glukoza, która rozpuszczona w wodzie szybko trafia do krwi i niemal natychmiast zaczyna działać. Są to odżywki wygodne w użyciu, które bez problemu można zabrać ze sobą na trening.

0 myśli nt. „Odżywki dla sportowców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *