Ponad ¾ Polaków odpoczywa korzystając z urządzeń elektronicznych – co na to oczy

odpoczynek dla oka

Wszyscy narzekamy na brak czasu, ale jeśli już go znajdziemy – chcemy się zrelaksować. Nowy film, ulubiony serial czy przeglądanie mediów społecznościowych to dla wielu z nas sposób na spędzenie wolnej chwili. Odpoczynek dla ciała nie zawsze oznacza jednak odpoczynek dla oczu.

Z badania „Godzina dla oka” wynika, że nawet 85 proc. czynności podejmowanych w trakcie odpoczynku jest męczące dla wzroku. W jaki sposób charakter relaksu wpływa na kondycję oczu? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalistka chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Choć pracujemy dużo, wciąż rośnie nasza świadomość nt. tzw. work-life balance, które jest kluczowe zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Odpoczynek wpływa bowiem nie tylko na nasze samopoczucie, redukuje stres, ale także pozwala zachować lepsze zdrowie, w tym kondycję oczu. Jak wynika z badania „Godzina dla oka”, przeprowadzonego przez markę Hyal-drop multi, respondenci wykazują dużą różnorodność dotyczącą odpoczynku w czasie wolnym od nauki lub pracy.

Najczęściej relaksują się

Spędzając czas z rodziną59 proc. oraz oglądając telewizję lub platformy streamingowe – 56 proc. (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru). Warto zaznaczyć, że w kontekście wpływu na oczy, o 5 proc. więcej wskazań otrzymały aktywności nie męczące wzroku (np. drzemka) niż te, które wpływają na niego negatywnie (np. oglądanie filmów).

Rodzaj odpoczynku bardzo często uzależniony jest od rodzaju wykonywanych przez nas obowiązków zawodowych. Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, bardzo często chętniej relaksujemy się jeżdżąc na rowerze, biegając czy spacerując z rodziną. Działa to również w drugą stronę – po całodziennej pracy fizycznej, zazwyczaj mamy ochotę na statyczny odpoczynek. Zasadę tę powinniśmy również dostosować do narządu wzroku – np. jeżeli każdego dnia spędzamy 8 godzin w biurze przed ekranem komputera, wybierzmy takie formy regeneracji, które pozwolą odetchnąć naszym oczom.

W tej sytuacji doskonale sprawdzi się wszelka aktywność fizyczna, spotkanie z przyjaciółmi przy kawie czy wizyta w parku. Zapewnienie naszym oczom regularnego i efektywnego odpoczynku to istotny czynnik, który będzie wpływać na jakość widzenia – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #Godzinadlaoka.

Ostatnia godzina przed snem – jak spędzają ją Polacy?

Warto zaznaczyć, że z perspektywy odpoczynku naszych oczu kluczowa jest również ostatnia godzina przed zaśnięciem. Z badania „Godzina dla oka” wynika jednak, że aż 83 proc. aktywności (pytania z odpowiedziami wielokrotnego wyboru), które respondenci podejmują w tym czasie wpływa na zmęczenie oczu, a należą do nich: oglądanie telewizji czy korzystanie z mediów społecznościowych.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed zaśnięciem to jeden z często popełnianych błędów. W nadmiarze światło niebieskie negatywnie wpływa nie tylko na oczy, ale również utrudnia zasypianie. Z kolei zbyt krótki, płytki i nieefektywny sen nie pozwala na właściwą regenerację wzroku po całodziennej pracy. Dlatego nie warto ulegać pokusie np. obejrzenia kolejnego odcinka, nawet najbardziej wciągającego serialu, a pozwolić sobie na dłuższy odpoczynek.

Sen osób dorosłych nie powinien być krótszy niż 7 godzin w ciągu doby, aby przynosił oczekiwany skutek – komentuje dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspert kampanii #GodzinaDlaOka.

Pamiętajmy, że nawet niewielkie zmiany w codziennym harmonogramie mogą przyczynić się do poprawy komfortu widzenia.

Dodaj komentarz