Różne kolory jesieni życia

kolory jesieni zycia

Już niedługo rozpoczną się wakacje i miliony Polaków ruszą na odpoczynek. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Wiele starszych osób marzy o tym, aby spędzić chociaż jeden dzień poza domem. Właśnie dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wystartowało z akcją Wakacje jednego dnia, która umożliwia samotnym seniorom korzystanie z uroków lata i spotkanie z drugim człowiekiem.

  • w 2020 r. zwiększył się procent seniorów żyjących w skrajnym ubóstwie, wynika z danych GUS, zatem coraz mniej z nich może sobie pozwolić na wakacje
  • wśród największych problemów osób starszych w Polsce jest m.in. samotność, podaje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
  • właśnie rusza akcja mająca na celu zorganizowanie seniorom chociaż jednego dnia wakacji

Polskie społeczeństwo starzeje się od lat

Według prognozy GUS z 2020 r., liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły około 40 proc. ogółu ludności Polski. Wśród problemów osób najstarszych GUS wylicza ubóstwo, problemy mieszkaniowe i w dostępie do opieki zdrowotnej oraz spadek uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, który zapoczątkowała pandemia koronawirusa.

Jak wskazuje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które od niemal 20 lat wspiera osamotnione osoby starsze, seniorom najbardziej brakuje obecności drugiego człowieka. Dlatego wolontariusze Stowarzyszenia ruszają z ogólnopolską akcją Wakacje jednego dnia. Dzięki niej spełniane są wakacyjne marzenia setek seniorów – podopiecznych Stowarzyszenia. Wolontariusze organizują wycieczki za miasto, do parków i muzeów.

– Pamiętam wakacje, szczególnie zapach powietrza latem. Kocham słońce. Po operacji wszystko się zmieniło. Mój świat to teraz moje mieszkanie i okno na podwórko, bo sama nie mogę wyjść. Marzę o dniu poza domem – mówi pani Teresa z Pruszkowa.

Jesień życia ma różne kolory

– Nie dla wszystkich jest jednak barwna i słoneczna. Osamotnienie, malejąca sprawność, kłopoty zdrowotne, sytuacja finansowa powodują, że dla wielu starszych osób każdy dzień jest szary i podobny do drugiego. My, cieszymy się życiem, planujemy wakacje, spotykamy się ze znajomymi i często nawet nie wiemy, że takie osoby są wokół nas.

Akcja Jeden dzień wakacji organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich daje nam prostą możliwość sprawienia radości, tym o których świat trochę zapomniał. Wspierając tę akcję, możemy podarować starszym, samotnym osobom choćby jeden dzień radości i wspaniałych wrażeń. Każda kwota to czyjś uśmiech, kolorowy dzień w szarym życiu i bezcenne wspomnienia – mówi Beata Borucka, najpopularniejsza polska silver influencerka, znana jako Mądra Babcia.

Życie wielu seniorów w ostatnich latach ulega zmianie. Jak tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, największym problemem ludzi starszych jest osamotnienie.

– Mieszkamy i przechodzimy obok takich starszych osób i myślimy: „na pewno ktoś ich odwiedza”, „przecież mają rodzinę”. Mijamy je i szybko zapominamy. Seniorzy rzadko przyznają się do tego, że brakuje im rozmowy, wspólnego spaceru, spotkania z innymi. Zamknięci w domach po prostu godzą się ze swoim losem i powoli żegnają z marzeniami.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Polsce ma pod opieką 650 samotnych starszych osób z 10 miast: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa i Gniezna. Dzięki akcji Wakacje jednego dnia podopieczni Stowarzyszenia mają szansę spędzić czas poza domem. Niemal 60 proc. podopiecznych to osoby po 80 roku życia. Co więcej, dwie seniorki obchodziły ostatnio 100 urodziny.

Jeden dzień wakacji dla seniorów

Warto wesprzeć seniorów w czasie nadchodzących wakacji i ufundować dzień wakacji podopiecznym Stowarzyszenia, które od lat wspiera starsze osoby. Koszt takiego wyjazdu dla jednego seniora to 100 zł – pokrywa transport, posiłek i ubezpieczenie. Jak tłumaczą organizatorzy akcji, niezapomniane chwile, które pani Teresa, bohaterka tegorocznej kampanii, będzie pamiętać przez cały rok, to wartość znacznie przewyższająca tę kwotę.

Dodaj komentarz