WPC – czym jest i jakie daje korzyści?

wpc

Każda osoba mająca styczność z aktywnością fizyczną lub zdrowym odżywianiem z pewnością słyszała o dobroczynnym wpływie białka. Jest ono jednym z trzech podstawowych makroskładników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście nie dotyczy to tylko sportowców. Każda osoba — nawet jeśli na co dzień nie uprawia żadnej aktywności fizycznej — powinna dostarczać odpowiednią ilość białka. Jednak faktem jest, że osoba aktywna fizycznie będzie miała większe zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Czasami ciężko jest dostarczyć odpowiednią ilość białka z diety, dlatego sportowcy wspomagają się suplementami. Czym jest WPC i dlaczego warto go stosować?

Co to jest WPC

WPC to skrót (z j. ang.) od wyrażenia Whey Protein Concentrate, który oznacza dosłownie koncentrat białka serwatkowego. Produkt tego typu pozyskiwany jest poprzez ultrafiltrację oraz mikrofiltrację produktów pochodzenia mlecznego. Podczas całego procesu od białka oddziela się węglowodany i tłuszcze, a następnie wodę. W efekcie powstaje sypki i suchy produkt, który zasadniczo nie posiada smaku ani zapachu. Dlatego producenci często wzbogacają koncentraty WPC  aromatami. Dzięki temu na rynku dostępne są przeróżne warianty smakowe, przykładowo Decathlon posiada bogatą ofertę. Suplementy WPC zawierają od 60 do 80 proc. czystego białka. Zawartość tłuszczu oscyluje w granicach od 2 do 6 proc, a węglowodanów — od 3 do 8 proc. Koncentrat białka charakteryzuje się dłuższym czasem trawienia oraz wchłaniania (2-4 h). 

WPC — pozytywne aspekty zażywania 

Preparaty WPC mają właściwości anaboliczne i stymulują rozrost mięśni. Dzięki temu często używane są przez osoby wykonujące treningi siłowe. Białko jest podstawowym budulcem w naszym organizmie i odpowiada za procesy regeneracji. Dlatego powinno być dostarczane do organizmu zarówno przez sportowców, jak i osoby nieaktywne fizycznie. Białko pomaga również przy diecie redukcyjnej. Potęguje uczucie sytości i sprawia, że czujemy się najedzeni przez dłuższy czas. Dzięki temu łatwiej wygenerować można deficyt kaloryczny i proces redukcji przebiega sprawniej. WPC zawiera również odpowiednią ilość aminokwasów rozgałęzionych, dlatego wpływa na sprawne działanie wielu innych procesów zachodzących w organizmie. 

WPC — stosowanie 

Na ilość białka, które potrzebujemy, ma wpływ wiele czynników. Między innymi jest to masa ciała, tryb życia, stan zdrowia, kaloryczność diety, wiek oraz stan fizjologiczny (np. ciąża). Przyjmuje się, że optymalnym zakresem dla osoby nieaktywnej jest 1,2–1,5 g/kg masy ciała. Dla sportowców będzie to ok. 2–2,2 g/kg masy ciała. Koncentrat białka serwatkowego można stosować na różne sposoby. Niektórzy rozpuszczają go w wodzie, inni w mleku, a jeszcze inni dodają do porannej owsianki. Zależy to od własnych preferencji. 

Koncentrat WPC to doskonały sposób na uzupełnienie białka w diecie. Może być stosowany zarówno przez sportowców, jak i osoby nieaktywne fizycznie. Ze względu na szeroki wybór smaków, każdy znajdzie coś dopasowanego do własnych preferencji. W ofercie sklepu Decathlon znaleźć można białko WPC od topowych producentów. Dodatkowo dostępne jest w różnych wariantach smakowych. Warto przejrzeć ofertę i wybrać swój ulubiony produkt!

Dodaj komentarz